منوی دسته بندی

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس یک راهنمای جامع، ساده و کاربردی است تا شما را از نحوه نصب صحیح آیفون تصویری کوماکس آگاه سازد.

در این مقاله قصد داریم شما را با روش نصب اصولی آیفون تصویری کوماکس آشنا کنیم و نکاتی که حین سیم کشی باید رعایت شوند را به شما بیاموزیم.

سیم کشی آیفون commax از طریق چهار رشته سیم رنگی انجام می‌شود، این چهار رشته سیم؛ پنل، مانیتور و قفل‌بازکن را به یکدیگر متصل می‌کنند. اصطلاحاً به این نوع سیم کشی سیستم چهار سیم گفته می‌شود.

راهنمای رنگ‌بندی سیم کشی آیفون کوماکس

قبل از اینکه به سراغ نقشه سیم کشی و نحوه نصب آیفون کوماکس برویم، ابتدا لازم است با رنگ‌بندی سیم‌ها آشنا شوید تا بدانید هر‌یک از سیم ها وظیفه انجام چه کاری را بر عهده دارند.

 • سیم سفید رنگ: این سیم در سیستم وظیفه جابجایی تصویر بین پنل و مانیتور کوماکس را بر عهده دارد.
 • سیم زرد رنگ: سیم زرد وظیفه انتقال برق (جریان مثبت) را بر عهده دارد.
 • سیم آبی رنگ: این سیم نیز وظیفه انتقال برق (جریان منفی) را بر عهده دارد.
 • سیم قرمز رنگ: سیم قرمز در سیستم انتقال صدا را انجام می‌دهد.

سوکت چهار سیم مخصوص سیم کشی آیفون تصویری کوماکس

تا اینجا با رنگ‌بندی سیم‌هایی که مانیتور و پنل آیفون تصویری commax را به هم متصل می‌کردند آشنا شدیم. در فرایند سیم کشی، رشته سیم‌های دیگری نیز وجود دارد که وظیفه تامین برق قفل‌بازکن را دارند، در ادامه آموزش به معرفی دقیق آنها خواهیم پرداخت.

آشنایی با انواع روش‌های سیم کشی آیفون تصویری در ساختمان

سیم کشی آیفون تصویری روش‌های متفاوتی دارد. سیم‌کشی لوپ، پارالل و اختصاصی؛ سه مدل از رایج‌ترین روش‌های سیم کشی است که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم:

سیم کشی به روش لوپ یا حلقه: این روش بیشتر در ساختمان‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت. مصرف سیم نیز در روش لوپ نسبت به سیم کشی اختصاصی کمتر است.

سیم کشی به روش پارالل یا موازی: سیم کشی پارالل کم هزینه ترین نوع سیم کشی ساختمان است. در این روش تمامی مانیتور‌های نصب شده داخل منزل توسط یک کابل اصلی به پنل جلوی درب متصل می‌شوند. در صورت بروز مشکل در آینده، عیب یابی سیم‌کشی پارالل بسیار دشوار است.

سیم کشی به روش اختصاصی: سیم کشی اختصاصی مناسب‌ترین روش از نظر کیفیت است. در این روش از هر واحد یک کابل چند رشته به جعبه تقسیم ساختمان کشیده می‌شود و به پنل جلوی درب متصل می‌گردد.

مقدار سیم مصرفی در روش اختصاصی نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است و در نتیجه هزینه سیم کشی و راه‌اندازی نیز بیشتر خواهد بود، اما مزیت سیم کشی اختصاصی این است که حداکثر کیفیت ارتباط را برای هر واحد فراهم می‌سازد و طول عمر آیفون تصویری را افزایش می‌دهد. همچنین در صورت بروز مشکل در آینده، عیب‌یابی آن بسیار آسان و کم هزینه‌تر از سایر روش‌ها خواهد بود.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس

نقشه سیم کشی آیفون تصویری commax یک طبقه که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید به ساده‌ترین صورت ممکن برای شما پیاده‌سازی شده است. وظیفه رشته سیم‌های به کار برده شده نیز در بخش راهنمای رنگ‌بندی کاملا توضیح داده شده.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری commax یک طبقه

مانیتور کوماکس توسط چهار رشته سیم به پنل جلوی درب متصل می‌شود. سه رشته سیم نیز از ترانس دربازکن به پنل متصل می‌شود.

در مرحله بعد یک رشته سیم از ترانس دربازکن به قفل باز‌کن و یک رشته سیم از پنل به قفل باز‌کن وصل می‌شود که وظیفه برقراری جربان برق و باز نمودن درب را در زمان‌های لازم بر عهده دارند.

تا به اینجا نحوه نصب آیفون تصویری کوماکس تک واحدی را آموختید. با ما همراه باشید تا نحوه نصب آیفون تصویری کوماکس چند واحده را نیز برای شما توضیح دهیم…

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس دو طبقه و یا چند واحده

در این قسمت از آموزش نقشه سیم کشی آیفون تصویری commax دو طبقه را برای شما قرار داده ایم. توجه داشته باشید تفاوتی ندارد ساختمان شما دو طبقه باشد یا چند واحده، الگوی نصب آیفون تصویری کوماکس برای ساختمان های بالای یک واحد بدین صورت است.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس چند واحده

از هر واحد یک کابل چهار رشته (دو زوج) به پنل جلوی درب متصل می‌شود و سایر مراحل مانند نصب ترانس دربازکن و قفل بازکن تفاوتی با نقشه سیم‌کشی کوماکس یک طبقه ندارد!

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس سیاه و سفید و قدیمی

بسیاری از کاربران از ما سوال می‌کنند نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس سیاه و سفید و آیفون کوماکس قدیمی به چه صورت است؟

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس سیاه و سفید و قدیمی

شرکت کوماکس از سال‌ها پیش تا به الان دیاگرام سیم کشی دربازکن‌های تصویری خود را تغییر نداده است. پس در نتیجه شما می‌توانید با استفاده از نقشه‌هایی که پیشتر برای شما قرار دادیم، دربازکن‌های تصویری کوماکس قدیمی و جدید، سیاه و سفید و رنگی را بدون مشکل نصب و راه‌اندازی نمایید.

نقشه آیفون تصویری کوماکس با سویچر

آیفون تصویری کوماکس در حالت عادی نیازی به سوئیچر ندارد، زیرا پنل جلوی درب برند کوماکس مجهز به سوئیچر داخلی است و نیازی به نصب مجزای این قطعه نمی‌باشد.

آیفون تصویری کوماکس بصورت پیشفرض نیاز به سویچر ندارد

استفاده از سوئیچر در سیم کشی کوماکس تنها زمانی نیاز است که منزل ما دو درب ورودی داشته باشد و ما قصد نصب دو پنل جوی درب را به یک مانیتور داخل منزل داشته باشیم.

نصب آیفون تصویری کوماکس با دو پنل

بعضی از مانیتور‌های برند کوماکس قابلیت پشتیبانی از دو پنل جلوی درب را دارند. اگر قصد داشتید دو پنل را به یک مانیتور کوماکس متصل نمایید، قبل از خرید تجهیزات از این موضوع اطمینان حاصل فرمایید که مانیتور شما قابلیت اتصال به دو پنل را داشته باشد.

در تصویر زیر نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس با دو پنل جلوی درب را مشاهده می‌کنید.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس با دو پنل

در این حالت نیاز به نصب یک سوئیچر در مدار داریم. چهار رشته سیم وارد سوئیچر شده و سپس از آن هشت رشته سیم خارج می‌شود که متعلق به پنل‌های جلوی درب است.

به پنل شماره دو نیز دقیقا مانند پنل شماره یک، یک عدد ترانس دربازکن و یک عدد قفل بازکن متصل می‌شود.

دفترچه راهنمای آیفون تصویری کوماکس

تا این قسمت آموزش اکثر نقشه‌های سیم کشی سیستم کوماکس را برای شما قرار دادیم، اما تصمیم گرفتیم دفترچه راهنمای یکی از مدل‌های محبوب کوماکس را نیز برای شما قرار بدهیم.

در دفترچه راهنمای آیفون تصویری کوماکس؛ هشدار‌ها و احتیاط‌ها، نام قطعات، محتویات بسته، دستورالعمل‌های سیم‌کشی و اتصال، نحوه نصب و راه اندازی، عملکرد سیستم، تنظیمات و لیست مشخصات آورده شده است.

شما می‌توانید با مطالعه این دفترچه راهنما که به زبان انگلیسی می‌باشد، اطلاعات دقیق‌تری نسبت به نحوه نصب و راه اندازی آیفون تصویری کوماکس کسب نمایید.

دانلود دفترچه راهنمای آیفون تصویری commax

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم نصب آیفون تصویری کوماکس را به روش‌های مختلف همراه با راهنمای تصویری برای شما توضیح بدهیم.

راه‌اندازی و سیم کشی اصولی، باعث می‌شود دستگاه شما طول عمر طولانی‌تری داشته باشد و در آینده از هزینه‌هایی که بابت تعمیر آیفون تصویری کوماکس می‌پردازید کاسته شود.

اگر قسمتی از آموزش را متوجه نشدید یا هنوز سوال و ابهامی درباره سیم کشی دربازکن تصویری commax دارید، از طریق بخش نظرات همین صفحه برای ما ارسال کنید تا همکاران ما در کوروش تصویر پاسخگوی شما باشند.

‫18 نظر

 • Mk گفت:

  باسلام لطفا نقشه سيم كشي درب بازكن تصويری قدیمی HYUNDAI

  • کوروش تصویر گفت:

   سلام وقت بخیر
   نحوه سیم کشی دربازکن هیوندای به‌صورت زیر است:
   سیم ۱- تصویر
   سیم ۲- مثبت
   سیم ۳- منفی
   سیم ۴- صدا

  • هاشمی گفت:

   سلام خسته نباشید، لطفآ سیم کشی تک واحدی کوماکس که از قسمت پائین مانیتور یک کابل سیاه سوکتدار در آمده بفرستید. تشکر.

   • کوروش تصویر گفت:

    سلام وقت بخیر
    نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس تک واحدی داخل مقاله آورده شده است.

 • شیرزاد لطفی نیا گفت:

  با سلام ضمن تبریک یلدا خواهشا راهنمایی نمایید متاسفانه تصویر مانیتور در یکی از واحدها نیست ولی زنگ میخورد و درب را بازکن میکند سایر واحد ها مشکلی در تصویر ندارند و راهاندازی مجدد متاسفانه مشکل را حل نمیکند یک لحظه تصویر میاید و تصویر قطع شده صفحه نور سفید دیده میشود ممنونم

 • مهدی گفت:

  سلام مهندس این سوکت ایفون پنچ رشته دارد مال پنل ۴ تا چطوری وصل کنیم راهنمایی کنید ممنون

  • کوروش تصویر گفت:

   سلام و وقت بخیر
   به‌طورکلی سیم‌کشی آیفون تصویری کوماکس چهارگانه است. همانطور که در مقاله نیز ذکر شده، هر یک از رنگ‌های سیم‌کشی به شرح زیر است:
   سیم سفید رنگ: این سیم در سیستم وظیفه جابجایی تصویر بین پنل و مانیتور کوماکس را بر عهده دارد.
   سیم زرد رنگ: سیم زرد وظیفه انتقال برق (جریان مثبت) را بر عهده دارد.
   سیم آبی رنگ: این سیم نیز وظیفه انتقال برق (جریان منفی) را بر عهده دارد.
   سیم قرمز رنگ: سیم قرمز در سیستم انتقال صدا را انجام می‌دهد.
   اگر باز هم جای ابهام وجود داشت، آماده پاسخگویی به سوالات شما هستیم.

 • مهدی گفت:

  رله دربازکن با برق dc کار می کنند یا ac

  • کوروش تصویر گفت:

   سلام وقت بخیر
   بستگی به مارک دستگاه داره ولی اکثرا با برق ac کار میکنند. برای بررسی بیشتر لطفا با شماره‌های 88681634 یا 77477726 تماس بگیرید.

 • مهتاب گفت:

  سلام
  ایفون تصویری ما کوماکس هستش.تصویر و صدا مشکلی نداریم.فقط علتش اینکه چند بار کل برق خونه قطع شده.اخرین بار بعد از دو روز و دفعه ی قبل همان لحظه.ایفون رو بردم الکتریکی اونجا امتحان کردن و گفتند سالمه.به نظر شما مشکل از کجاست؟

  • کوروش تصویر گفت:

   با سلام و وقت بخیر
   آیفون شما چه مشکلی دارد؟ مشکل را ذکر نکردید.

 • علی گفت:

  سلام لطفا میشه بفرمایید چرا هنگام اتصال به برق ایفون مدادم زنگ میخورد؟

 • عباس حیدرخان گفت:

  سیمهای چهار رشته ای را گفتید اما از سیم سبز در برد ها به سوکت نگفتید سیم سبز مربوط به چی و کجا وصل میشود

 • فاضل گفت:

  سلام آیفون کوماکس سیاه سفید نصب کردم ولی سیم دربازکن چطوری ازمانیتور به دربازکن وصل کنم چون پشت مانیتور جای سوکت هست لطفا” راهنمایی بفرمایید ۰۹۱۶۷۴۰۹۰۹۸

  • کوروش تصویر گفت:

   سلام و وقت بخیر
   سوکت پشت مانیتور کوماکس مربوط به دیتا و سیم شماره ۱ مربوط به صدا و در باز‌کن آیفون سیاه سفید کوماکس هست.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما (پاسخگویی تا 12 شب)