منوی دسته بندی

دلایل قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری

مشکل قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری

اگر صدای آیفون تصویری شما قطع شده و به دنبال دلایل آن می‌گردید، مسیر درستی را دنبال کردید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی تخصصی دلایل زنگ نخوردن آیفون تصویری بپردازیم و در ادامه اشاره‌ای به هزینه و قیمت تعمیرات دربازکن تصویری که صدای زنگ آن قطع شده، داشته باشیم.

مشکل قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری پنج دلیل اصلی دارد:

دلیل اول؛ خراب شدن شاسی زنگ

قبل از اینکه به شرح مشکل بپردازیم، بهتر است ابتدا کمی در مورد شاسی زنگ صحبت کنیم.

شاسی زنگ، همان دکمه زنگ روی پنل جلوی درب است؛ که با فشردن آن زنگ واحد مورد نظر به صدا در می‌آید.

شاسی زنگ آیفون تصویری

وظیفه شاسی زنگ، ارسال سیگنال زنگ به مانیتور داخل واحد است. زمانی که شاسی زنگ خراب شده باشد، با فشردن آن سیگنال زنگ به واحد مربوطه ارسال نمی‌شود و درنتیجه دربازکن تصویری آن واحد زنگ نمی‌خورد.

زنگ نخوردن آیفون تصویری بدلیل خراب شدن شاسی زنگ

توجه داشته باشید در صورتی که خرابی شاسی زنگ، علت زنگ نخوردن آیفون تصویری شما باشد، این مشکل فقط برای یک واحد اتفاق می‌افتد و دربازکن تصویری سایر همسایه‌ها بدون هیچ موردی کار می‌کند. البته موردهای نادری مشاهده شده است که کل شاسی‌های زنگ بصورت یکجا خراب شده اند؛ علت اصلی این موضوع نیز می‌تواند نفوذ آب به پنل باشد…

علت دوم؛ خراب شدن سوئیچر

شاید این سوال برای شما بوجود آمده باشد، که اصلا سوئیچر آیفون تصویری چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچر آیفون تصویری قطعه‌ای است که فرمان زنگ را از پنل جلوی درب دریافت می‌کند و به مانیتور واحد مربوطه ارسال می‌کند.

سوئیچر آیفون تصویری

بدون وجود سوئیچر لازم است یک رشته سیم (سیم B یا سیم زنگ) از پنل جلوی درب، تا مانیتور داخل واحد کشیده شود؛ تا فرمان زنگ بصورت مستقیم از پنل به مانیتور واحد مربوطه ارسال شود.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری بدون سوئیچر

به منظور صرفه‌جویی در سیم کشی و بالا بردن کیفیت صدا و تصویر در مدار سیم کشی آیفون‌های تصویری، از سوئیچر استفاده می‌شود. بدین منظور سیم زنگ تمامی واحدها به سوئیچر متصل می‌شود و این قطعه فرمان زنگ را به واحد مورد نظر ارسال می‌کند.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری با سوئیچر

اگر سوئیچر شما خراب شود، ممکن است منجربه مشکل قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری و یا ارسال سیگنال زنگ به یک واحد دیگر شود؛ مثلا شما زنگ واحد دو را می‌زنید، اما مانیتور واحد هفت به صدا در می‌آید!

زنگ نخوردن آیفون تصویری بدلیل خرابی سوئیچر

علت سوم؛ خراب شدن برد صدا مانیتور

احتمالا اسم برد صدا یا همان برد صوت آیفون تصویری نیز به گوش شما نخورده و کاربرد آن را نیز نمی‌دانید.

برد صدا مانیتور آیفون تصویری، قطعه‌ای است که وظیفه تولید صدا در مانیتور داخل واحد را دارد. تولید صدای زنگ، دریافت و انتقال صدای مکالمات از جمله وظایف برد صوت است.

برد صوت مانیتور آیفون تصویری

پس از صدور فرمان زنگ توسط فشرده شدن شاسی، سیگنال زنگ به برد صدا یا همان برد صوت مانیتور می‌رسد، سپس صدای زنگ تولید و به اسپیکر ارسال می‌شود.

زنگ نخوردن آیفون تصویری بدلیل خرابی برد صوت مانیتور

اگر برد صوت مانیتور بسوزد و یا خراب شود، ممکن است با مشکل قطع صدای زنگ آیفون تصویری روبرو شوید؛ همچنین خرابی این قطعه ممکن است باعث قطع شدن یا یکطرفه شدن صدای مکالمات آیفون تصویری شما شود. اگر این مشکل را تجربه کردید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله علت قطع شدن صدای آیفون تصویری را مطالعه کنید.

علت چهارم؛ خراب شدن اسپیکر

حتما با اسپیکر و نحوه کار آن آشنای دارید. اسپیکر یا به اصطلاح بلندگو، وسیله‌ای است که سیگنال‌های صوتی را دریافت و مطابق با آن‌ها صدا تولید می‌کنید.

در اکثر مدل‌های آیفون تصویری، اسپیکر دسته‌گوشی (همان بلندگویی که توسط آن صدای مراجعه کننده را می‌شنوید) وظیفه پخش صدای زنگ را دارد.

میکروفون و اسپیکر مانیتور آیفون تصویری

سیگنال‌های صوتی، توسط برد صدای آیفون تصویری تولید و جهت پخش به اسپیکر ارسال می‌گردد.

زنگ نخوردن آیفون تصویری بدلیل خرابی اسپیکر

اگر اسپیکر دسته‌گوشی بسوزد، نه‌تنها صدای زنگ آیفون تصویری شما قطع می‌شود، بلکه صدای مراجعه کننده را نیز نخواهید شنید.

علت پنجم؛ مشکل در سیم کشی

اتصالی، قطع شدن سیم‌ها در مسیر و شکستن سیم‌های مفتول قدیمی در ساختمان‌های کهنه، آخرین علت زنگ نخوردن آیفون تصویری است.

در سیم کشی آیفون‌های تصویری، یک الی دو سیم وظیفه انتقال سیگنال زنگ را برعهده دارند. در صورتی که این سیم‌ها دچار آسیب و یا قطعی شوند، صدای زنگ دربازکن تصویری شما قطع خواهد شد.

تعداد این سیم‌ها و رنگ آن‌ها برای هر برند متفاوت است؛ در صورتی که تمایل دارید با رنگ‌بندی سیم کشی دربازکن تصویری خود آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله سیم کشی آیفون تصویری را مطالعه کنید. ما در این مقاله نقشه سیم کشی تمامی برندهای آیفون تصویری را برای شما آماده نمودیم.

با مطالعه نقشه‌های سیم کشی برند آیفون تصویری خود، می‌توانید از رنگ‌بندی سیم زنگ مطلع شوید و آن را دنبال کنید تا مشکلش را برطرف سازید.

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری الکتروپیک

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری الکتروپیک

دلایل ذکر شده برای قطع زنگ آیفون تصویری، برای تمامی برند‌های موجود در بازار ایران صدق می‌کند. اما در آیفون تصویری برند الکتروپیک، خرابی قطعات زیر، موجب قطع شدن زنگ آیفون تصویری می‌شود.

 1. خرابی اسپیکر زنگ (داخل گوشی واحد): اسپیکر دسته گوشی وظیفه دریافت سیگنال صدای زنگ و پخش آن را دارد. خرابی این قطعه در برند الکتروپیک بیشتر مشاهده شده است.
 2. خرابی ولوم صدای زنگ: ولوم صدای زنگ آیفون تصویری، باعث قطع شدن صدای زنگ یا ضعیف شدن آن می‌شود. این مشکل در آیفون تصویر الکتروپیک بیشتر دیده شده‌است.
 3. خرابی شاسی پنل: شاسی پنل یا زنگ روی پنل که وظیفه انتقال سیگنال صدای زنگ به واحد را دارد. با خراب شدن این قطعه، صدای زنگ نیز به واحد منتقل نمی‌شود و باعث زنگ نخوردن آیفون تصویری می‌شود.

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری تابا

در آیفون تصویری تابا علاوه‌بر موارد ذکر شده، خرابی قطعات زیر، بیشتر باعث قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری تابا می‌شود:

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری تابا
 1. خرابی اسپیکر دسته گوشی: اسپیکر یا بلندگو داخل دسته گوشی آیفون تصویری داخل واحد قرار دارد. وظیفه این قطعه، دریافت سیگنال صوت و تبدیل آن به صدا است. خرابی این قطعه، باعث ایجاد مشکل زنگ نخوردن آیفون تصویری تابا می‌شود.
 2. خرابی سلکتور برد صدا: سلکتور برد صدا، دکمه ای کوچک است که وظیفه قطع و وصل کردن صدا و تصویر آیفون را دارد. خرابی این قطعه روی برد صوت تابا، باعث اختلال در زنگ یا تصویر آیفون تصویری می‌شود.
 3. خرابی شاسی پنل: شاسی پنل یا زنگ روی پنل که وظیفه انتقال سیگنال صدای زنگ به واحد را دارد. با خراب شدن این قطعه، صدای زنگ نیز به واحد منتقل نمی‌شود و باعث زنگ نخوردن آیفون تصویری می‌شود.

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری تکنما

شایع‌ترین ایرادات پیش آمده در آیفون تصویری تکنما که باعث زنگ نخوردن آیفون تصویری می‌شود، به علت خرابی قطعات زیر است:

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری تکنما
 1. خرابی سیم دسته گوشی داخل واحد: قطعی در سیم، یا خرابی سوکت اتصال سیم به بدنه آیفون تصویری داخل واحد، موجب زنگ نخوردن آیفون تصویری تکنما می‌شود.
 2. خرابی اسپیکر دسته گوشی داخل واحد: اسپیکر داخل دسته گوشی، وظیفه دریافت سیگنال صوت و تبدیل سیگنال به صدا را دارد.
 3. نداشتن کد زنگ واحد (پریدن کد واحد مربوطه): در برخی مدل‌های آیفون تصویری تکنما، برای انتقال دستور زنگ از پنل به هر واحد، کد‌دهی انجام می‌شود. نداشتن کد زنگ یا پریدن کد واحد یکی از دلایلی‌ست که موجب زنگ نخوردن آیفون تصویری می‌شود.

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری کوماکس

در آیفون تصویری کوماکس، مانند دیگر برند‌هایی که قبل‌تر بررسی شدند، تمام دلایل ذکر شده، صادق است. اما خرابی قطعات زیر در برند کوماکس، بیشترین علت زنگ نخوردن آیفون تصویری است:

علت زنگ نخوردن آیفون تصویری کوماکس
 1. خرابی اسپیکر دسته گوشی: اسپیکر داخل دسته گوشی، وظیفه دریافت سیگنال صوت و تبدیل سیگنال به صدا را دارد.
 2. خرابی برد صدا: برد صوت، قطعه ای حساس و مهم در آیفون تصویری به حساب می‌آید. خراب شدن این قطعه، باعث زنگ نخوردن آیفون تصویری و دیگر مشکلات آیفون می‌شود.
 3. خرابی سوئیچر: سوئیچر وظیفه ارسال دستور زنگ به واحد مورد نظر را دارد. خرابی این قطعه باعث زنگ نخوردن آیفون تصویری یا زنگ خوردن واحدی، غیر از واحد موردنظر می‌شود.

هزینه تعمیرات آیفون تصویری که صدای زنگ آن قطع شده

از آنجایی که مشکل زنگ نخوردن آیفون تصویری، علت‌های مختلفی دارد؛ با توجه به هزینه قطعات مصرفی و زمانبر بودن کار، هزینه‌های تعمیرات متغیر است.

با توجه به سابقه چندین ساله کوروش تصویر در زمینه تعمیرات آیفون تصویری، قیمت حدودی تعمیرات دربازکن تصویری که مشکل قطع شدن صدای زنگ دارد، چیزی حدود 50 الی 250 هزارتومان است.

کم‌هزینه‌ترین موارد: تعمیر شاسی زنگ و اسپیکر است. هزینه تعمیر و تعویض برد صوت و سوئیچر کمی بالاتر می‌باشد. اما پرهزینه‌ترین و زمان‌برترین مشکل، عیب یابی سیم کشی آیفون تصویری است.

هزینه تعمیرات مشکل زنگ نخوردن آیفون تصویری

اگر تمایل دارید از هزینه‌های دقیق کار آگاه شوید و پروژه خود را به متخصصان تعمیرات آیفون تصویری بسپارید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات تعمیر آیفون تصویری کوروش تصویر استفاده کنید.

هشدار؛ با احتیاط عمل کنید!

بردها و قطعات آیفون تصویری بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند. ممکن است با اتصال جابه‌جا سیم‌های مثبت و منفی، آیفون تصویری شما دچار آسیب شود و یا حتی بسوزد!

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هنگام بررسی و عیب‌یابی دربازکن تصویری خود، حداکثر دقت را به خرج دهید؛ بارها مشاهده نمودیم که به دلیل اشتباهات انجام شده توسط ساکنان ساختمان شامل متصل نمودن سیم‌ها به قطب‌های نادرست و… دربازکن تصویری و یا پنل جلوی درب سوخته است و ساختمان محتمل ضرر و زیان سنگین گردیده!

نتیجه گیری

زنگ نخوردن آیفون تصویری پنج دلیل اصلی دارد: خراب شدن شاسی زنگ، خراب شدن سوئیچر، خراب شدن برد صدا مانیتور، خراب شدن اسپیکر و مشکل در سیم کشی ساختمان.

هزینه تعمیرات آیفون تصویری که صدای آن قطع شده است با توجه به نوع مشکل متغیر است و این هزینه چیزی حدود 50 الی 250 هزارتومان می‌باشد.

با توجه به حساس بودن بردها و قطعات آیفون تصویری پیشنهاد می‌کنیم هنگام کار با آن‌ها حداکثر دقت را به خرج دهید تا از آسیب رساندن به قطعاتی که هنوز سالم هستند جلوگیری شود.

اگر هنوز سوال یا ابهامی برای شما باقی مانده، از طریق بخش نظرات همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید، تا پاسخگوی شما باشیم.

‫4 نظر

 • صادق زارعی گفت:

  سلام، آیفون خونه ما از نوع الکتروپیک است حالا شاسی زنگ و فشار می دهیم صدای زنگ جلوی در می شنویم ولی صدای زنگ تو خونه نمیاد ،مشکل از چیه؟

  • کوروش تصویر گفت:

   با سلام و وقت بخیر
   این ایراد معمولا در آیفون‌های مدل 1286 الکتروپیک به‌وجود می‌آید. علت آن آسیب برد صوت مانیتور است. البته خوشبختانه امکان تعمیر آن وجود دارد. شما می‌توانید با شماره 88681634 تماس بگیرید تا تکنسین‌های کوروش تصویر در سریع‌ترین زمان ممکن برای رفع مشکل شما اقدام کنند.

 • مهدی افشاری گفت:

  با سلام..آیفون تصویری تابا زنگ پایین سالمه ولی زنگ بالا صدای زنگ نمی‌آید و تصویر هم نیست و بعضاً درست میشود و دوباره خراب لطفا راهنمایی کنید

  • کوروش تصویر گفت:

   سلام وقت بخیر
   امکان دارد سوکت پشت دستگاه مشکل داشته باشد. همچنین احتمال اتصالی برد اصلی نیز هست. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌شود آیفون تصویری شما توسط کارشناسان بررسی شود.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما (پاسخگویی تا 12 شب)