منوی دسته بندی

نقشه سیم کشی آیفون تصویری سیماران

آموزش نصب و نقشه سیم کشی آیفون تصویری سیماران

نصب آیفون تصویری سیماران فرایندی ساده و به‌دور از پیچیدگی دارد. فقط کافیست قبل از شروع کار یکسری نکات فنی را رعایت کنید.

کوروش تصویر؛ به عنوان یکی از معتبر‌ترین مراکز تعمیرات آیفون تصویری سیماران، اصول فنی و نکاتی که هنگام سیم کشی آیفون تصویری سیماران باید رعایت کنید را به زبانی ساده و بصورت قدم به قدم برای شما توضیح خواهد داد.

سیم کشی آیفون سیماران توسط چهار یا پنج رشته سیم انجام می‌شود. این سیستم اصطلاحاً به سیستم چهار سیم یا سیستم پنج سیم معروف است.

برخی از دربازکن‌های تصویری سیماران به سوئیچر داخلی مجهز هستند. سیم کشی دربازکن‌هایی که سوئیچر داخلی دارند از سیستم پنج سیم پیروی می‌کد و سیم کشی دربازکن‌هایی که سوئیچر داخلی ندارند توسط سیستم چهار سیم انجام می‌شود.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که سوئیچر چیست؟

سوئیچر آیفون تصویری چیست؟

سوئیچر یک مدار الکترونیکی است که وظیفه مدیریت زنگ واحد‌ها را بر عهده دارد. هنگامی که شخصی شستی زنگ پنل جلوی درب را می‌فشارد، سوئیچر دستور زنگ خوردن را به واحد مربوطه ارسال می‌کند.

رنگ‌بندی سیم کشی آیفون تصویری سیماران

قبل از دست به آچار شدن باید بدانید هرکدام از سیم‌ها چه کاری انجام می‌دهند.

سیم قرمز رنگ: انتقال صدا

سیم آبی رنگ: انتقال جریان منفی

سیم زرد رنگ: انتقال جریان مثبت

سیم سفید رنگ: انتقال تصویر

سیم قهوه‌ای رنگ: انتقال فرمان زنگ

نحوه سیم کشی آیفون تصویری سیماران

نحوه سیم کشی آیفون تصویری سیماران

سیم کشی آیفون تصویری سیماران برای ساختمان‌های یک طبقه؛ بصورت چهار سیم انجام ‌میشود. چه مانیتور شما سوئیچر داخلی داشته باشد، چه نداشته باشد!

سیم کشی آیفون سیماران برای ساختمان‌های دو طبقه و بیشتر؛ اگر سوئیچر داخلی در مانیتور‌ها وجود داشته باشد توسط سیستم پنج سیم و اگر مانیتور‌ها فاقد سوئچر داخلی باشند توسط سیستم چهار سیم صورت می‌پذیرد (به همراه سوئیچر خارجی).

توصیه می‌شود به‌منظور کاهش نویز و افزایش کیفیت صدا و تصویر، در ساختمان‌های دو طبقه و بالاتر حتما از سوئیچر خارجی استفاده شود.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری سیماران یک طبقه

از آنجایی که در ساختمان‌های یک طبقه، تنها یک زنگ وجود دارد؛ نیازی به تعریف سیم زنگ مجزا نیست! پس سیم کشی آیفون سیماران یک طبقه توسط سیستم چهار سیم انجام خواهد شد.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس یک طبقه

ابتدا سیم‌های قرمز، آبی، زرد و سفید را توسط سوکت چهار سیم از مانیتور داخل واحد به پنل جلوی درب متصل می‌کنیم.

سوکت چهار سیم مخصوص نصب آیفون تصویری سیماران

سپس ترمینال‌های AC و DC را درست مطابق نقشه از پنل به منبع تغذیه و قفل بازکن وصل می‌کنیم.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری سیماران با سوئیچر داخل مانیتور

اگر مانیتور‌های سیماران شما دارای سوئیچر داخلی باشند؛ چهار رشته سیم قرمز، آبی زرد و سفید میان همه واحد‌ها مشترک خواهد بود و تنها یک رشته سیم اختصاصی با رنگ قهوه‌ای به عنوان “سیم زنگ” از هر واحد به پنل کشیده می‌شود.

شاید برای شما سوال باشد که چطور متوجه شویم مانیتور سیماران ما سوئیچر داخلی دارد یا خیر؟

مانیتور‌هایی که سوئیچر داخلی داشته باشند: علاوه بر سوکت چهار سیم، جای سوکت پنج سیم نیز پشت آنها قرار داده شده است. همچنین یک کلید کوچک جهت روشن/خاموش کردن سوئیچر داخلی، پشت مانیتور قرار دارد.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری سیماران با سوئیچر داخل مانیتور

اتصال ترمینال‌های AC و DC که مربوط به ترانس دربازکن و قفل بازکن است نیز، دقیقا مانند نقشه انجام می‌شود.

نصب آیفون تصویری سیماران با سوئیچر خارجی

نصب آیفون سیماران با سوئیچر جداگانه روش توصیه شده‌ای است که در آن تمامی واحد‌ها کیفیت حداکثری صدا و تصویر را تجربه خواهند کرد.

در این روش چهار رشته سیم اختصاصی از هر واحد به سوئیچر کشیده می‌شود و سپس سوئیچر به پنل جلوی درب متصل می‌شود.

نصب آیفون تصویری سیماران با سوئیچر

همانطور که مشاهده می‌کنید سیم زنگ همه واحد‌ها به سوئیچر متصل شده و این قطعه ارسال دستور زنگ به هریک از واحد‌ها را مدیریت می‌کند.

نحوه نصب قفل بازکن و ترانس با روش های قبلی تفاوتی ندارد. سیم‌های مربوطه از ترمینال‌های AC و DC پنل به منبع تغذیه و قفل بازکن متصل می‌شود.

کلام پایانی

امیدواریم تا به اینجا آموزش نصب آیفون تصویری سیماران را به خوبی فرا گرفته باشید. اگر هرگونه سوال، مشکل یا ابهام در مورد نحوه سیم کشی آیفون سیماران دارید از طریق بخش نظرات همین صفحه برای ما ارسال نمایید، تا همکاران ما در کوروش تصویر پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما (پاسخگویی تا 12 شب)