منوی دسته بندی

علت آبی شدن صفحه آیفون تصویری

دلایل تصویر نداشتن یا آبی شدن صفحه آیفون تصویری

اگر صفحه نمایش آیفون تصویری شما آبی یا سیاه شده است یا به عبارتی هیچ تصویری را نمایش نمی‌دهد، ادامه این مطلب را با دقت مطالعه کنید…

در این مقاله قصد داریم اصلی‌ترین دلایل آبی شدن صفحه آیفون تصویری (تصویر نداشتن)، را مورد بررسی قرار بدهیم.

بطور کلی می‌توان گفت زمانی که سیگنالی به LCD دربازکن تصویری شما نرسد، مشکل آبی یا سیاه شدن صفحه نمایش بوجود می‌آید.

مسیر انتقال سیگنال تصویر در آیفون تصویری

پنج دلیل اصلی وجود دارد که منجربه ارسال نشدن سیگنال به LCD و در نتیجه تصویر نداشتن آیفون تصویری می‌شود.

دلیل اول؛ سوختن دوربین پنل جلوی درب

دوربین پنل جلوی درب، تصاویر را ضبط و به مانیتور نصب شده داخل واحد ارسال می‌کند.

دوربین پنل آیفون تصویری

اگر دوربین پنل بسوزد و یا به هر نحوی کار نکند، تصویری به نمایشگر ارسال نمی‌شود؛ در نتیجه هنگامی که زنگ واحد شما را بزنند، یا صفحه آبی مشاهده می‌شود یا صفحه سیاه.

تصویر نداشتن آیفون تصویری؛ بدلیل خراب شدن دوربین پنل

از آنجایی که تمامی مانیتورهای نصب شده داخل واحد، از یک دوربین پنل استفاده می‌کنند؛ در صورت خراب شدن، صفحه نمایش همه واحدها آبی یا سیاه می‌شود.

دلیل دوم؛ خراب شدن برد پنل

برد پنل، وظایفی زیادی را در سیستم دربازکن‌های تصویری انجام می‌دهد؛ اما دو وظیفه اصلی که مختل شدن آن باعث قطع شدن تصویر می‌شود به شرح زیر است:

تامین برق دوربین پنل، دریافت سیگنال‌های تصویری و ارسال آن به سمت مانیتور داخل واحد.

برد پنل آیفون تصویری

برد پنل وظیفه دارد جریان مستقیم 12 ولت را برای دوربین فراهم سازد. اگر به هر دلیلی قادر به تامین ولتاژ نباشد، دوربین روشن نمی‌شود و درنتیجه سیگنالی به سوی مانیتور ارسال نمی‌گردد.

دومین وظیفه برد پنل، دریافت سیگنال از دوربین است؛ دوربین پنل توسط سه رشته سیم به برد اصلی پنل متصل شده است. وظیفه یک رشته از سیم‌ها ارسال تصویر است. برد پنل سیگنال‌های تصویر را از دوربین دریافت می‌کند و آن را به طرف مانیتور می‌فرستد. اگر این قطعه خراب شده باشد، سیگنال را از دوربین دریافت می‌کند، اما به سوی مانیتور ارسال نمی‌کند.

تصویر نداشتن آیفون تصویری؛ بدلیل خراب شدن برد پنل

باتوجه به اینکه برد پنل وظیفه ارسال سیگنال به تمامی مانیتورهای نصب شده در یک ساختمان را دارد، در صورت خراب شدن، هیچ‌یک از واحدها تصویر نخواهند داشت.

دلیل سوم؛ خراب شدن سوئیچر

اگر نمی‌دانید نقش سوئیچر در مدار آیفون تصویری چیست، می‌توانیم بگوییم سوئیچر درواقع یک جعبه تقسیم هوشمند است؛ سیم‌های پنل و تمامی مانیتورهای یک ساختمان به سوئیچر متصل می‌شوند، پس از زنگ خوردن آیفون تصویری، سوئیچر سیگنال صدا و تصویر را به سوی واحد مربوطه ارسال می‌کند.

سوئیچر آیفون تصویری

پس نتیجه می‌گیریم اگر سوئیچر خراب شود، ممکن است سیگنال تصویر، صدا و زنگ به یک یا چند واحد ساختمان ارسال نشود؛ که این مورد منجربه تصویر نداشتن، قطع شدن صدای مکالمات و قطع شدن صدای زنگ آیفون تصویری می‌شود.

آبی شدن صفحه آیفون تصویری؛ بدلیل خراب شدن سوئیچر

دلیل چهارم؛ مشکل در سیم کشی

یک الی دو رشته از سیم‌های آیفون تصویری، انتقال دهنده سیگنال‌های تصویر بین پنل و مانیتور هستند.

در سیم کشی آیفون تصویری کوماکس، سوزوکی، آلدو و سیماران، سیم سفید رنگ وظیفه انتقال تصویر را دارد. در سیم کشی آیفون تصویری تابا، سیم قهوه‌ای وظیفه انتقال تصویر را دارد. در سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک، سیم قرمز رنگ سیگنال تصویر را منتقل می‌کند.

اگر سیم‌های انتقال تصویر آسیب ببینند، سیگنال تصویر به مانیتور نمی‌رسد و در نتیجه صفحه آبی یا سیاه مشاهده می‌شود.

دلیل پنجم؛ خرابی LCD یا برد LCD

برد LCD، مداری است که سیگنال‌های تصویر را دریافت می‌کند و فرمان تولید تصویر را به LCD می‌فرستد.

LCD و برد LCD آیفون تصویری

اگر برد LCD خراب شود، سیگنال‌های تصویر از طرف پنل دریافت می‌شوند اما بر روی LCD تصویری نمایش داده نخواهد شد.

آخرین گزینه‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد، سوختن LCD آیفون تصویری است. اگر LCD یا همان نمایشگر بسوزد، سیگنال‌های تصویر تا آخرین قدم پیش می‌روند اما تصویری پخش نمی‌شود. اگر LCD دربازکن تصویری شما سوخته باشد، معمولا صفحه سیاه را مشاهده خواهید کرد.

آبی شدن صفحه آیفون تصویری؛ بدلیل خراب شدن lcd

با توجه به اینکه LCD و برد آن مختص مانیتور است، در صورت خرابی، مشکل آبی شدن یا تصویر نداشتن فقط برای یک واحد بوجود می‌آید.

علت نداشتن تصویر در آیفون تصویری الکتروپیک

دلایل ذکر شده برای نداشتن تصویر آیفون تصویری، برای تمامی برند‌های آیفون تصویری صدق می‌کند. اما علت قطع شدن تصویر آیفون تصویری الکتروپیک، بیشتر به دلیل خرابی قطعات زیر است:

علت قطع شدن تصویر در آیفون تصویری الکتروپیک

خرابی دوربین پنل الکتروپیک

دوربین پنل، وظیفه ضبط و انتقال تصاویر به مانیتور داخل واحد را دارد. عمدتاً، خراب شدن دوربین پنل باعث ایجاد مشکل آبی یا سیاه شدن تصویر در دربازکن‌های الکتروپیک می‌شود.

خرابی برد پنل الکتروپیک

برد پنل، برد اصلی آیفون تصویری می‌باشد. وظیفه آن انتقال سیگنال تصویر به مانیتور تمامی واحد‌ها می‌باشد. درنتیجه، خرابی این قطعه باعث قطع شدن تصویر در آیفون تصویری الکتروپیک در تمامی واحد‌ها می‌شود.

علت نداشتن تصویر در آیفون تصویری تابا

آبی شدن تصویر آیفون تصویری تابا نیز به دلیل خرابی قطعاتی که عموماً در این مقاله به آن اشاره شده است، رخ می‌دهد. اما بیشترین موارد خرابی قطعاتی که باعث آبی شدن آیفون تصویری تابا می‌شود، به شرح زیر است:

علت نداشتن تصویر در آیفون تصویری تابا

خرابی دوربین پنل تابا

ضبط تصویر و انتقال آن به مانیتور داخل واحد، از وظایف دوربین پنل است. در نتیجه خرابی آن باعث قطع شدن تصویر آیفون تصویری تابا در تمام واحد‌ها می‌شود.

خرابی ترانس تابا

ترانس وظیفه تبدیل ولتاژ شهری به ولتاژ مورد نیاز آیفون تصویری را دارد. خرابی ترانس باعث تغییر ولتاژ در مدار آیفون تصویری تابا و در نتیجه سوختن برد اصلی و قطع شدن مدار مکالمه تصویری شود.

خرابی برد LCD تابا

برد LCD وظیفه دریافت سیگنال تصویر و انتقال آن به LCD را دارد. خرابی این قطعه باعث سیاه شدن تصویر آیفون تصویری تابا می‌شود.

علت تصویر نداشتن آیفون تصویری کوماکس

علاوه بر موارد ذکر شده، شایع‌ترین مشکل که موجب سیاه شدن تصویر آیفون تصویری کوماکس می‌شود، به علت خرابی در قطعات زیر است:

علت قطع شدن تصویر در آیفون تصویری کوماکس

خرابی دوربین پنل کوماکس

دوربین پنل، در پنل جلوی در قرار دارد و وظیفه آن ضبط و انتقال تصویر به مانتیور داخل واحد می‌باشد. به همین دلیل با سوختن دوربین پنل کوماکس، تصویر دربازکن‌های تصویری کوماکس، در تمام واحد‌ها قطع می‌شود.

خرابی برد پنل کوماکس

برد پنل، وظیفه تامین ولتاژ مناسب دوربین پنل و سپس دریافت و انتقال سیگنال تصویر به صفحه مانیتور آیفون تصویری را دارد. عموماً، خرابی برد پنل کوماکس، موجب سیاه شدن صفحه آیفون تصویری کوماکس در تمامی واحد‌ها می‌شود.

علت تصویر نداشتن آیفون تصویری تک نما

در آیفون تصویری تک نما، علاوه‌بر موارد ذکر شده، خرابی قطعات زیر بیشتر باعث تصویر نداشتن آیفون تصویری تک نما می‌شود:

علت نداشتن تصویر در آیفون تصویری تک‌نما

خرابی برد تصویر تک نما

برد تصویر آیفون تصویری جزو برد های اصلی آیفون می‌باشد که از حساسیت بالایی برخوردار است. وظیفه آن انتقال سیگنال تصویر به مانیتور است. بروز مشکل در برد تصویر تک‌نما، باعث قطع شدن تصویر آیفون تصویری تک‌نما در تمام واحد‌ها می‌شود.

خرابی ترانس تک نما

ترانس آیفون تصویری وظیفه تبدیل ولتاژ شهری به ولتاژ مورد نیاز آیفون تصویری را دارد. با خراب شدن ترانس تک‌نما، ولتاژ مورد نیاز مدار مکالمه تصویری قطع شده و سیگنال تصویر منتقل نمی‌شود. در نتیجه باعث قطع شدن تصویر در آیفون تصویری تک‌نما می‌شود.

هزینه تعمیرات مشکل تصویر نداشتن آیفون تصویری

طبق تجربه چندین ساله کوروش تصویر در زمینه تعمیرات تخصصی آیفون تصویری، هزینه و قیمت تعمیرات مشکل تصویر نداشتن بین 30 الی 400 هزارتومان است.

هزینه متوسط تعمیرات مشکل تصویر نداشتن آیفون تصویری

در صورتی که تصویر دربازکن شما بدلیل خرابی سوئیچر قطع شده باشد، بسیار خوش شانس هستید؛ زیرا کمترین هزینه تعمیرات مشکل تصویر نداشتن مربوط به خرابی سوئیچر و مشکلات جزئی سیم کشی است.

پس از آن رفع خرابی برد پنل، دوربین پنل و برد LCD نسبتا پرهزینه است.

اما بالاترین هزینه تعمیرات مربوط به مشکلات حاد سیم کشی ساختمان است؛ رفع این مشکلات معمولا بسیار زمانبر و دشوار است و در نتیجه شامل هزینه بالایی می‌شود.

نتیجه گیری

تصویر نداشتن آیفون تصویری، که با دو ویژگی ظاهری آبی شدن یا سیاه شدن صفحه نمود پیدا می‌کند، پنج دلیل اصلی دارد: سوختن دوربین پنل جلوی درب، خراب شدن برد پنل، خراب شدن سوئیچر، مشکل در سیم کشی ساختمان و خرابی LCD یا برد LCD.

هزینه تعمیرات مشکل قطع شدن تصویر، با توجه به نوع ایراد، متفاوت است و چیزی حدود 30 الی 400 هزارتومان می‌باشد.

خوشحال می‌شویم نظرات، سوالات و ابهام‌های خود را در رابطه با این مقاله از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید؛ کارشناسان کوروش تصویر، در مدت زمان کمتر از 24 ساعت، پاسخگوی شما هستند.

‫5 نظر

 • مجیدخلخالی گفت:

  سلام
  زکات علم درنشر آن است.(قرآن مجید)
  تشکر و قدردانی از شما همکاران عزیز از مدیر محترم تا پرسنل عزیز سایت کوروش تصویر.
  ممنونم اطلاعات شما زمینه آیی برای راهنمایی تعمیرکاران و بالطبع کمتر شدن هزینه ها وزمان تعمیرمیگردد.که خودش موجب کاهش هزینه مالی و اتلاف وقت میگردد.باسپاس.مهندس مجیدخلخالی

 • مجیدخلخالی گفت:

  سلام
  زکات علم درنشر آن است.(قرآن مجید)
  تشکر و قدردانی از مجموعه کوروش تصویر.
  اطلاعات شما زمینه آیی برای راهنمایی تعمیرکاران و بالطبع کمتر شدن هزینه ها وزمان تعمیرمیگردد.که نتیجه آن کاهش هزینه وعدم اتلاف وقت مردم میگردد.
  باسپاس.مهندس مجیدخلخالی

 • حجت گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعاتی که دادین

  • کوروش تصویر گفت:

   با سلام و وقت بخیر
   از زمانی که صرف مطالعه مقاله کردید سپاسگزاریم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما (پاسخگویی تا 12 شب)