منوی دسته بندی

نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک

آموزش نصب و سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک

نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک شما را راهنمایی می‌کند تا آیفون تصویری الکتروپیک خود را مطابق با دستورالعمل‌های استاندارد، نصب و راه‌اندازی کنید.

کوروش تصویر به عنوان مجموعه تخصصی که سالها در زمینه تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک فعالیت داشته، امروز قصد دارد نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک یک طبقه، چند طبقه و… را به همراه راهنمای نصب آیفون تصویری الکتروپیک با شما به اشتراک بگذارد.

اولین نکته‌ای که در مورد نحوه نصب آیفون تصویری الکتروپیک باید بدانید این است که؛ سیم کشی دربازکن الکتروپیک توسط پنج رشته سیم انجام می‌شود و به سیستم پنج سیم معروف است.

از آنجایی که سیم‌ها توسط پیچ به مانیتور و پنل جلوی درب الکتروپیک متصل می‌شوند «نه توسط فیش» (اصطلاحاً سیستم زیر پیچ)، رنگ‌بندی خاصی برای سیم‌ها توسط کارخانه مشخص نشده است! یعنی ممکن است در منزل شما سیم سبز رنگ مربوط به تصویر باشد و در خانه‌های دیگر سیم آبی، زرد یا… این مورد کاملا به نصاب آیفون تصویری الکتروپیک شما بستگی خواهد داشت.

سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک رنگ‌بندی خاصی ندارد

ما در این آموزش از روش مرسومی استفاده می‌کنیم که در آن معمولا رنگ‌بندی سیم کشی آیفون الکتروپیک، برعکس رنگ‌های سیم کشی آیفون تصویری کوماکس است. بیشتر نصاب‌های آیفون تصویری از این روش استفاده می‌کنند.

راهنمای رنگ‌بندی سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک

در این قسمت به معرفی سیم کشی آیفون الکتروپیک خواهیم پرداخت، طی تمامی مراحل آموزش رنگ‌بندی و وظایف سیم‌ها به همین صورت خواهد بود.

سیم زرد: انتقال جریان منفی

سیم قرمز: انتقال تصویر

سیم آبی: انتقال جریان مثبت

سیم سفید: انتقال صدا

نحوه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک

شرکت پیک در دستورالعمل‌های خود نوشته: نحوه نصب آیفون تصویری الکتروپیک تک واحدی از طریق چهار رشته سیم انجام می‌شود (سیستم چهار سیم).

همچنین توصیه نموده برای ساختمان‌های دو تا هفت واحدی، چهار رشته سیم (تصویر، صدا، جریان مثبت و منفی) مشترک در نظر گرفته شود و تنها یک رشته سیم زنگ بصورت اختصاصی از هر واحد به پنل جلوی درب کشیده شود.

الکتروپیک برای ساختمان‌های بالای هفت واحد، به‌منظور بهره‌مندی از حداکثر کیفیت صدا و تصویر توصیه کرده از هر واحد چهار رشته سیم به سوئیچر کشیده شود و سپس، سوئیچر به پنل متصل گردد.

توصیه الکتروپیک برای نحوه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک

شاید تا اینجا مطالب کمی گیج کننده و مبهم باشد! اما اصلا نگران نباشید، در ادامه تمامی مراحل را بصورت تصویری برای شما توضیح خواهیم داد.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک؛ تک واحدی (یک طبقه)

سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک یک واحدی، بسیار ساده است. فقط کافیست چهار رشته سیم میان مانیتور و پنل جلوی درب به درستی متصل شود.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک یک طبقه

همانطور که در نقشه مشاهده می‌کنید سیم های زرد، قرمز، آبی و سفید به ترتیب متصل می‌شوند. سپس از پایه های L1 و L2 پنل، دو رشته سیم به قفل بازکن زنجیری کشیده می‌شود.

در آخرین مرحله نیز از پایه های 0 و 12 پشت پنل، دو رشته سیم به ترانس دربازکن متصل می‌کنیم و تمام.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک؛ 2 تا 7 واحدی

سیم کشی آیفون الکتروپیک در ساختمان‌های دو تا هفت واحدی بصورت نیمه مشترک انجام می‌شود. یعنی چهار رشته سیم (زرد، قرمز، آبی و سفید) بین همه واحد‌ها مشترک است و از هر واحد یک رشته سیم اختصاصی (سیم زنگ) به پنل جلوی درب کشیده می‌شود.

نقشه سیم کشی الکتروپیک 2 تا 7 واحدی

در نهایت از پایه‌های L1 و L2 پنل برای اتصال قفل بازکن و از پایه‌های 0 و 12 برای اتصال ترانس دربازکن استفاده می‌نماییم.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک؛ برای ساختمان‌های بالای 7 واحد

سیم کشی دربازکن الکتروپیک برای ساختمان‌های بالای 7 واحد کمی متفاوت خواهد بود. در این حالت لازم است از قطعه‌ای به نام سوئیچر استفاده کنیم.

سوئیچر کیت یا مداری است که وظیفه تقسیم زنگ میان واحد‌های ساختمان را دارد.

برای سیم کشی ساختمان‌های بالای هفت واحد، از هر واحد پنج رشته سیم به سوئیچر کشیده شده و سپس سوئیچر به پنل جلوی درب متصل می‌شود.

نقشه سیم کشی آیفون الکتروپیک برای ساختمان‌های بالای 7 واحد

پس از اتصال صحیح تمامی سیم‌ها مطابق راهنمای بالا پایه‌های L1 و L2 پنل را به قفل بازکن و 0 و 12 پنل را به ترانس دربازکن متصل می‌کنیم.

نصب آیفون تصویری الکتروپیک؛ با دو پنل جلوی درب

برخی از مانیتور‌های پیک این قابلیت را دارند که به دو پنل جلوی درب متصل شوند. اگر منزل شما یک درب روبه کوچه و یک درب روبه خیابان دارد، استفاده از این سیستم به شدت توصیه می‌شود.

توجه داشته باشید که همه ماینتور‌های الکتروپیک قابلیت اتصال به دو پنل را ندارند!

تنها مانیتور‌های مدل: 996، 1096، 1294، 793 و 592 امکان اتصال همزمان به دو پنل جلوی درب را دارند.

در تصویر زیر نقشه سیم کشی دربازکن الکتروپیک با دو پنل را مشاهده می‌کنید.

نصب آیفون تصویری الکتروپیک با دو پنل جلوی درب

سیم کشی ارتباط داخلی آیفون تصویری الکتروپیک

برخی از مانیتور‌های تصویری الکتروپیک دارای قابلیت ارتباط داخلی هستند. قابلیت ارتباط داخلی این امکان را ایجاد می‌کند تا بتوانید با واحد‌های دیگر مکالمه داشته باشید.

نکته قابل توجه این است که قابلیت ارتباط داخلی اکثر گوشی‌های پیک بصورت 1 به 1 است. یعنی نوع سیم کشی به این گونه است که کابل از گوشی شماره 1 مستقیم به گوشی شماره 2 وصل می‌شود و شما تنها می‌توانید با واحد 2 مکالمه داشته باشید.

نقشه سیم کشی ارتباط داخلی آیفون تصویری الکتروپیک

فعال‌سازی دزدگیر پنل تصویری الکتروپیک

جالب است بدانید پنل‌های جلوی درب الکتروپیک مجهز به سیستم دزدگیر هستند! وظیفه دزدگیر این است که اگر شخصی نسبت به باز کردن پنل اقدام کرد، زنگ یکی از واحد‌ها (معمولا واحد نگهبانی) و یا زنگ تمامی واحد‌ها را به صدا درآورد.

تمامی پنل‌های تصویری الکتروپیک مجهز به دزدگیر هستند، اما لازم است سیم کشی دزدگیر به خوبی انجام شود تا در مواقع لازم درست کار کند.

فعال سازی دزدگیر پنل آیفون تصویری الکتروپیک

اگر تمایل دارید زمانی که پنل جلوی درب باز می‌شود، زنگ یکی از واحد‌ها (معمولا نگهبانی) به صدا در بیاید، سیم میکرو سوییچ دزدگیر را به شاسی زنگ واحد مورد نظر متصل نمایید. (مانند تصویر بالا)

فعال سازی دزدگیر پنل الکتروپیک برای همه واحد‌ها

اگر تمایل دارید هنگام باز شدن پنل زنگ تمامی واحد‌ها به صدا در بیاید، کافیست سیم‌های میکرو سوییچ دزدگیر را به ترمینال‌های 3 و 4 پنل متصل کنید. (مانند تصویر بالا)

راهنمای نصب آیفون تصویری الکتروپیک

با اینکه در قسمت‌های قبلی نقشه آیفون تصویری الکتروپیک را در حالت‌های مختلف برای شما قرار دادیم، در این قسمت PDF راهنمای نصب دربازکن تصویری الکتروپیک را نیز با شما به اشتراک می‌گذاریم تا در صورت تمایل با مطالعه آن اطلاعات اضافه‌تری کسب نمایید.

دانلود نقشه سیم کشی و راهنمای نصب آیفون تصویری الکتروپیک مدل 592

دانلود نقشه سیم کشی و راهنمای نصب آیفون تصویری الکتروپیک مدل 1088

دانلود نقشه سیم کشی و راهنمای نصب آیفون تصویری الکتروپیک مدل 1090

دانلود نقشه سیم کشی و راهنمای نصب آیفون تصویری الکتروپیک مدل 1190

دانلود نقشه سیم کشی و راهنمای نصب آیفون تصویری الکتروپیک مدل 1286

سوالات پرتکرار

رنگ‌بندی سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک چگونه است؟

در سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک: سیم زرد رنگ وظیفه انتقال جریان منفی؛ سیم قرمز رنگ وظیفه انتقال تصویر؛ سیم آبی رنگ وظیفه انتقال جریان مثبت؛ و سیم سفید رنگ وظیفه انتقال صدا را برعهده دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر قسمت راهنمای رنگ‌بندی سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک را مطالعه کنید.

وظیفه سیم قهوه‌ای یا مشکی در سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک چیست؟

سیم قهوه‌ای یا مشکی در سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک به عنوان سیم زنگ درنظر گرفته می‌شود؛ در ساختمان‌های بالای یک واحد، که فاقد سوئیچر در سیستم سیم کشی هستند، سیم قهوه‌ای یا مشکی رنگ به عنوان سیم زنگ مشاهده می‌شود.

قصد نصب آیفون تصویری الکتروپیک را دارم؛ می‌خواهم بدانم ساختمان ما نیاز به سوئیچر دارد؟

در دستورالعمل‌های شرکت الکتروپیک ذکر شده که ساختمان‌های 1 تا 7 واحدی، نیازی به سوئیچر ندارند؛ اما پیشنهاد می‌شود در ساختمان‌های بالای 7 واحد، حتما از سوئیچر استفاده شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، نحوه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک را مطالعه نمایید.

‫4 نظر

 • سامان گفت:

  وقت بخیر
  در الکتروپیک مدل 1286 امکانش هست بدون استفاده از شاسی پنل، در رو باز کرد؟
  یعنی با استفاده از اتصال سیم کشی در رو باز کرد؟

  • کوروش تصویر گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر؛ فقط از پشت پانل می‌توان با سری کردن سیم‌های قفل و ترانس، درب را باز کرد.

 • مهدی لطفی گفت:

  سلام و وقت بخیر خوبین یه سوال داشتم از خدمتتون در مورد اینکه یه ایفون دارین ۲ طبقه و با دو در جدا سوالم این بود که بخواییم در دوم با همون کلید openباز کنیم کدوم رنگ سیمو باید باهاش سر بندی کنیم بنده مشکل در دومو توسط کلید احضار اسانسور حل کردم جدا باز میشه چون تو ایفونا فقط یه قفل تعریف شده ایا میشه با کدوم رنگ سیم میتونم درب دومو هم با کلید open تک سو کنم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • کوروش تصویر گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   هر آیفون تصویری قابلیت وصل شدن به یک قفل و ترانس را دارد؛ مگراینکه هر دو قفل را با هم به‌صورت سری نصب کنید. علاوه‌بر این باید ترانس درب دوم شما آمپری بالاتر از حد استاندارد داشته یا به‌صورت ریموت‌دار باشد. در این صورت درب بدون دخالت آیفون و با ریموت باز می‌شود.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما (پاسخگویی تا 12 شب)